Българска филология
Професионално направление: Филология
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: филолог и учител по български език и литература
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна и задочна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Специалността „Българска филология“ стои в основата на националното хуманитарно знание и следва традициите на българското филологическо образование от 130 г. насам.
В нея се придобиват солидни теоретични знания по всички езиковедски и литературоведски дисциплини, включени в учебния план на специалността. Усвояват се и практически умения, които могат да се приложат в различни сфери на обществения живот. Студентите развиват способности за адаптиране към условията на самостоятелна професионална дейност и работа в екип.
Специалистът филолог по роден език и литература може: да организира и ръководи успешно учебно-възпитателния процес при обучението по български език и литература; да анализира точно и вярно теоретичните тенденции и насоки в учебно-възпитателната работа при обучението по български език и литература; да намира подходящи подходи за общуване с учениците, на които преподава български език и литература.
Квалификационната подготовка за завършващите специалността „Българска филология“ се осъществява чрез задължителни, избираеми и факултативни дисциплини.
Допълнителна възможност за чуждоезиково обучение и за придобиване на сертифицирани международни дипломи предоставя Центърът за езици и интеркултурна комуникация към Филологическия факултет. Студентският лингвистичен клуб и ежегодната Национална научна конференция за студенти и докторанти създават подходяща среда за извънаудиторни занимания и научноизследователска дейност.
Завършилите специалността „Българска филология“ могат да упражняват дейност като: учители по български език и литература в основния и в средния курс на българското образование; филолози специалисти и експерти в разнообразни български образователни и културни институции; експерти, представители и консултанти по език и култура на страната в местни и международни правителствени и неправителствени организации и институции; журналисти в печатни и електронни медии; редактори и коректори в масмедии и издателства; изследователи в областта на предпочитаната от тях филологическа дисциплина.
Дипломиралите се бакалаври могат да продължат обучението си в образователно-квалификационната степен „магистър“ и в образователната и научна степен „доктор“, както и да участват в различни форми на продължаващо обучение през целия живот.
Последна промяна на 07 Юни 2022