уеб достъпен сайт български език английски език

Водещи новини


  1. Начало
  2. »
  3. Новини
  4. »
  5. Завръщане от Атина във Виена през Пловдив – вече десетилетие

Завръщане от Атина във Виена през Пловдив – вече десетилетие

Над 70 участници от 24 университета (от Австрия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Индия, Италия, Китай, Полша, Словения, Сърбия, Украйна, Унгария, Япония и др.) дискутират във Виена културата, литературата, езика, обществените нагласи, историческия път и съвременността. „Кръстопътища: интровертност и екстравертност на българската култура. Европейски контексти“ е надсловът на Десетата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти в столицата на Австрия. Форумът, чието издание е под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова, е продължение на традиционната среща с българистична тематика на студенти и докторанти от различни страни, провеждана от 2014 г. в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена. Другите организатори са Атинският национален и Каподистриев университет (Гърция), Славянският семинар на Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург (Германия), както и Филологическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Партньори са Министерството на образованието и науката, лекторатите по български език, литература и култура към чуждестранни университети, Министерството на културата, посолството на България в Австрия, Асоциацията на лекторите по български език, литература и култура (АЛБЕЛК) и НИОН „Аз-буки“.

На откриването беше представен българският превод на „Славянски свят“, лекционен курс на проф. Иван Шишманов, четен в Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург през 1923–1924 г. Изданието е по случай 155-годишнината на БАН и е осъществено с личната ангажираност на акад. Юлиан Ревалски. Представен беше и сборникът с докладите от Деветата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти „Pax Europaea: гневът и мирът в европейската цивилизация. Български рефлексии“ (НИОН „Аз-буки“, 2024), проведена в Атина 2023 г.  Участниците се запознаха също с английския превод на „Мисия Туран“ от Алек Попов и със сборника „Обаянието Е. Т. А. Хофман“.

Нови моменти в традиционната конферентна програма са литературната вечер с участието на студенти и преподаватели, както и проектната секция, чиято цел е да очертае перспективи за академично и професионално развитие на младите българисти.

Последна промяна на 2024-12-06 12:39:47
ПУ лого

ПУ "Паисий Хилендарски"

Ректорат, ул. "Цар Асен" 24

Централа: 032/261 261

Технически проблеми (български оператори): 0 700 20 008

Технически проблеми (чуждестранни оператори): +359 882 282 252

БУЛСТАТ: 000455457

PIC: 999848259

2020 - 2025 © Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", Университетски информационен център, webmaster@uni-plovdiv.bg
скрол