5. ПУ „Паисий Хилендарски“ представи първата самостоятелна образователна телевизия в България

Амбицията на „ТВ ПУ“ не е да се конкурира с другите телевизии, а да създава образователни ресурси - това заяви проф. д-р Александър Илиев при представянето на първата самостоятелна телевизия на висше училище в България. И добави, че в нея няма да присъстват три неща: реклами, лоши новини и предавания с ниска естетическа стойност.

Ще запазим академичния дух на нашите предавания, подчерта проф. Илиев.

Първата самостоятелна телевизия на висше училище в България бе представена вчера в присъствието на министъра на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, журналистът Симеон Идакиев и ректорът на Пловдивския университет проф. д-р Румен Младенов. Сред официалните лица бяха още: Владимир Темелков - заместник-кмет на община Пловдив по „Oбразование, бизнес развитие и европейски политики“, проф. д-р Теменужка Йовчева - заместник-ректор на висшето училище с ресор научноизследователска дейност, проф. д-р Невена Милева - заместник-ректор с ресор проектна дейност, декани и преподаватели в Университета.

Проектът за създаване на „ТВ ПУ“ се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост, Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации, Стълб 2 - „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“, в изпълнение на договор BG-RRP-2.004-0001-C01.

Замисълът е „ТВ ПУ“ да бъде интернет базирана, за да бъде „в джоба на всеки“ - достъпна от всяко мобилно устройство. Медията ще има 270 предавания и 9 рубрики като: Събития, Интервюта, Уроци, Екология, Наука, Продукция, Проекти, Кандидат студенти и Анкети. В тях ще се популяризират образователни програми и академични постижения, като ще се набляга на културни и развлекателни събития, за да се ангажира студентската общност.

Ръководството на университета желае да направи ПУ „Паисий Хилендарски“ бранд, който успешно да се продава и чрез собствената си медия.

„Приветствам всичко, което се случва в моя университет“, заяви министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков след като изгледа 20-минутен филм – презентация на това как ще изглежда телевизията на Пловдивския университет и с каква насоченост ще бъдат предаванията в нея. В проекта за изграждане на университетската медия министърът видя възможност за връзка между висшето и средното образование и изрази надежда, че с развитието на проекта в бъдеще ще се даде един съвременен поглед на различните области на науката в една обща екосистема - наука, образование и социални взаимодействия.

„Горещо адмирирам това, което вие правите. Надявам се, че Вашата телевизия ще стане конкурент на обществените. Пожелавам успех от цялото си сърце и с огромно удоволствие ще помогна“, приветства присъстващите журналистът Симеон Идакиев.

Повече снимки от събитието в ГАЛЕРИЯ.

Последна промяна на 2023-12-15 15:12:17