5. Поклон пред Паисий, българите и България

Поклон пред Паисий, българите и България

На 3 декември 2022 година в българското посолство в Белград в присъствието на посланика на Република България в Белград г-н Петко Дойков, министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов, негово преосвещенство софийския епископ Поликарп, завеждащия Дирекция ОБГУМ към МОН г-жа Наталия Михалевска и представители на българските училища в Сърбия беше открита изложбата „Паисий: Вселената славянобългарска“.

Реализирана в подходящ формат с възможност да бъде представяна и пред българската общност в чужбина, изложбата от 30 пана, снабдени с QR-кодове за бързо и лесно придобиване на информация, е своеобразна Паисиада, включваща иконописни изображения, портрети, паметници, изображения на марки, монети и банкноти с лика на Паисий, текстове от Зографския препис на „История славянобългарска“ и др. Към нея е разработен и видеофилм, въвеждащ в тематиката. Идеята и разработката на изложбата е инициатива на ПУ „Паисий Хилендарски“ и Асоциацията на българските училища в чужбина, подкрепена от Министерството на образованието и науката, и бележи финала на празничния календар на една знакова за ПУ „Паисий Хилендарски“ година, в която бяха чествани 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, 260-годишнината от написването на „История славянобългарски“, както и 60-години от канонизацията на отец Паисий и 60 години от създаването на ПУ „Паисий Хилендарски“.

Одобрил: доц. д-р Надя Чернева; Последна промяна на 2022-12-07 17:09:59