уеб достъпен сайт български език английски език

Инженерна физика

Професионално направление: Физически науки

Образователно-квалификационна степен: бакалавър

Професионална квалификация: инженер-физик

Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)

Форма на обучение: редовна и задочна

Балообразуване: вж. Приложение № 1

 Специалността „Инженерна физика“ съчетава концепции от инженерството, физиката и математиката с цел да се преодолее разделението между фундаментална наука и технологии. Тя е предназначена за студенти, чиито интереси обхващат както физиката, така и инженерството. Насочена е към задълбочено изучаване на физичната същност на процесите и явленията, чрез които се развиват и реализират съвременните технологии.

Обучението в бакалавърската програма включва изучаването на основни математични и физични дисциплини, които формират базисните знания. Освен фундаментални знания по физика и математика, студентите получават подготовка по някои общо-инженерни дисциплини – обща метрология, техническо документиране, работа с професионални инженерни (специализирани) софтуери, електротехника, електроника и други. Важна насока в подготовката на конкурентноспособни специалисти са включените задължителни курсовете по програмиране на Phyton и машинно обучение и изкуствен интелект. Друга особеност на специалността са компютърното моделиране и симулации, които в наши дни заместват много от скъпите физични експерименти и същевременно позволяват да се получи необходимата за дадена технология информация за свойствата на изследваните обекти и системи и процесите протичащи в тях.

Над 20 % от учебните дисциплини са избираеми, което позволява студентите сами да формират своя професионален профил в зависимост от техните интереси и бъдещи кариерни планове.

Избираемите дисциплини в направление „Физика на нови материали” са предназначени за желаещите да се занимават в областта на разработването и охарактеризирането на нови материали. Иновативните материали са в основата на бурното развитие на технологиите в последното десетилетие, което определя необходимостта от специалисти в това направление. Предвидените за изучаване дисциплини дават задълбочени познания за структурата, физичните и химичните свойства на различни нови материали, като диелектрици, полупроводници, полимери, метали, хибридни и нанокомпозитни материали.

Обучаващите се ще бъдат запознати с конкретни практически приложения на новите материали в различни области на науката и промишлеността. Реализацията на студентите може да бъде в широк кръг от области като например: изпълняване на технологични процедури във фирми от машиностроенето, приборостроенето, полимерната и химическа промишленост, биотехнологиите, здравеопазване и др.; заемане на ръководни позиции в отделите «Научно-изследователска дейност» на големи компании; водещи учени в различни изследователски лаборатории и научни институти или да бъдат преподаватели във Висши училища.

         Избираемите дисциплини в направление „Лазерни и фотонни технологии” имат за цел да създадат стабилна и универсална система от знания, на базата на която се изграждат практически умения, необходими за овладяването на съвременните оптични технологии. Предлаганите дисциплини подготвят кадри, които след дипломирането си, благодарение на придобитите общи универсални знания и умения, ще са способни за кратко време да овладяват нови компетентности и да се адаптират бързо към изискванията на индустрията.

Завършилите специалност “Инженерна физика” ще придобият знания и умения:

  • да извършват производствена и изследователска дейност, свързана с основните направления на съвременната физика;
  • да изследват нови явления принципи, нови методи и материали основаващи се на физически явления;
  • да извършват изследвания в областта на фундаменталната и приложната физика, както и в области на други науки, за които методиката и средствата на физиката са необходими;
  • да извършват контролно изпитателни измервания на материали, уреди системи и апарати и да използват съвременната компютърна техника за обработка на резултатите от измерванията;
  • да извършват проучвания, експертизи и да разработват насоки за перспективното развитие на клонове от науката и производството, в чиито основи лежат физическите явления.
Последна промяна на 07 Февруари 2025
ПУ лого

ПУ „Паисий Хилендарски“

Ректорат, ул. „Цар Асен“ 24

Централа: 032/261 261

Технически проблеми (български оператори): 0 700 20 008

Технически проблеми (чуждестранни оператори): +359 882 282 252

БУЛСТАТ: 000455457

PIC: 999848259

2020 - 2025 © Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", Университетски информационен център, webmaster@uni-plovdiv.bg
скрол