Професионално направление: Физически науки
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: Инженер-физик, технологии в медицината
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Съвременната медицина претърпява бързи промени, включвайки новаторски технологии и нарастващо сближаване с други професии извън медицинския сектор.
Тази тенденция доведе до създаването на нова специалност „Технологии в медицината“, предлагаща обучение по иновативна програма, адаптирана към промените в медицинска практика. Тя е свързана със специалистите на бъдещето и предоставя широк спектър от възможности за кариерно развитие.
Специалността „Технологии в медицината“ има за цел да подготвя специалисти с компетентности в различни области на съвременните технологии в здравеопазването и свързаните с тях интердисциплинарни области. Обучението включва основополагащи, специализиращи и факултативни дисциплини. Специализиращите дисциплини формират профила на специалността, а избираемите дават възможност за конкретна насоченост на обучението. Така се формират основните професионални компетентности в области както от традиционните медицински практики (образно-диагностичните методи, технологии с йонизиращи и нейонизиращи лъчения), така и в най-новите технологии като 3D принтиране, изкуствен интелект и др. Факултативните дисциплини целят изграждането на „меки умения“, чиято роля става все по-значима в професионалното общуване. Те включват специализирани езикови курсове, мениджмънт, лидерство, предприемачески и бизнес умения и др.
Обучението се провежда в подходящо оборудвани аудитории, лаборатории и семинарни зали.
Завършилите специалността „Технологии в медицината“ могат да намерят реализация в медицински центрове, регионални здравни инспекции, фирми за медицинско уредостроене, ремонт и поддръжка на медицинска апаратура, трудова медицина, като IT специалисти по медицински информационни системи, както и да създадат свой собствен бизнес в сферата на медицинските технологии.
Дипломираните по тази специалност могат да продължат обучението си в магистърска програма „Медицинската радиационна физика и техника“ или други физични и инженерни програми, предлагани от Пловдивския и други университети, както и в някои магистърски програми на факултетите по Обществено здраве на медицинските университети.
Последна промяна на 13 Февруари 2024