Условия за кандидатстване
- За обучение в ПУ „Паисий Хилендарски“ могат да кандидатстват следните лица, притежаващи диплома за завършено средно образование, осигуряваща им достъп до обучение във висши училища:
- Български граждани, в т.ч. лица с двойно гражданство, едното от които е българско;
- Чуждестранни граждани:
– на държави – членки на Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП);
– имащи статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България, удостоверено с документ за самоличност, издаден от МВР на Р България;
– със статут на бежанци; статутът на бежанец се удостоверява с документ, издаден от Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет;
– от българска народност, удостоверена по реда на Постановление № 103 на Министерския съвет от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.
- Български граждани, завършили средно образование в чуждестранни училища, могат да кандидатстват след признаване на средното им образование в съответствие с чл. 165 от Закона за предучилищното и училищното образование.
- Кандидатстващите лица не трябва да имат заболявания, противопоказни за обучение и за упражняване на професията по специалността, за която кандидатстват.
- Кандидат-студенти, които нямат в дипломата за средно образование оценка по учебен предмет, участваща в образуването на състезателния бал за съответната специалност, трябва да положат изпит по този учебен предмет в училище, определено от началника на съответното Регионално управление на образованието на Министерството на образованието и науката (МОН).
- Чуждестранните граждани кандидатстват по реда и при условията, установени за българските граждани.
- Граждани на държави извън ЕС и ЕИП, които не отговарят на условията по т. 1, могат да кандидатстват при условията на чл. 95, ал. 8 от ЗВО и се приемат за студенти в ПУ „Паисий Хилендарски“ в съответствие с Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България.
- Семестриално завършилите и завършилите висше образование с придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“, субсидирано от държавата (т.нар. държавна поръчка), могат да кандидатстват за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна степен само срещу заплащане (т.нар. платено обучение).
Последна промяна на 01 Февруари 2022