- Начало
- »
- Прием
- »
- Кандидатстудентска кампания 2024 г.
- »
- Характеристика на специалности
- »
- Биологически факултет
- »
- Биоинформатика
Биоинформатика
Професионално направление: Биологически науки
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: биоинформатик
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
От 2004 г. за пръв път в България Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри и осъществява прием по бакалавърската специалност „Биоинформатика“.
Днес задачите на биоинформатиката са много широки. Най-общо те се свеждат до изграждане на система от информационни подходи, аналитични и теоретични методи, математически модели и компютърни симулационни техники за изучаване и моделиране на процесите в биологичните системи.
Обучението включва както основни биологични дисциплини, така и предмети, тясно свързани с модерните информационни технологии и програмирането за нуждите на биоинформатиката.
В специалността се изучават молекулни основи на изграждане на живота, като основен обект на биоинформатиката. Паралелно с това се въвеждат основните подходи в информатиката, както и някои необходими теоретични математически дисциплини. Паралелно с основното запознаване с базите данни се изяснява ролята на Интернет за биоинформатиката, генериране на използваните бази данни, значението им и как тези бази се достигат и анализират.
Освен това са предвидени редица дисциплини, свързани изследване на организацията и секвенцията на геномите, секвенционен анализ, анотация на секвенции, предричане на различни структури, експресия на гени и взаимодействия на различни протеини. В обучението се засягат и някои по-общи аспекти каквито са WEB базираното програмиране, компютърното моделиране, както и изучаването на операционни системи (UNIX, Linux) и езици за програмиране (Реаrl).
Завършилите специалността могат да работят като биоинформатици във всички научни институти, свързани с биологията и информатиката; в лаборатории и фирми, свързани с производството на лекарства и биопродукти у нас и в чужбина.
Дипломираните бакалаври имат възможност да продължат обучението си в ОКС „магистър“ по избрана от тях специалност.
Специалността „Биоинформатика“ е акредитирана с оценка 9.49 от Националната агенция по оценяване и акредитация (протокол № 9/29.03.2021 г).