- Начало
- »
- Прием
- »
- Кандидатстудентска кампания 2024 г.
- »
- Характеристика на специалности
- »
- Химически факултет
- »
- Криминалистична химия
Криминалистична химия
Професионално направление: Химически науки
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: химик – криминалистична химия
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Специалност „Криминалистична химия“ е нова за България и се предлага от Химическия факултет, в сътрудничество с Юридическия факултет и Факултета по икономически и социални науки. Специалността отговаря на нарастващите нужди от висококвалифицирани аналитици, способни да създават и прилагат методи за анализ в криминалистичен контекст и познаващи съвременните аналитични инструменти, които интензивно навлизат в аналитичните лаборатории у нас и в Европейския съюз. Обучението в специалността предоставя на завършилите млади специалисти възможности за професионална реализация в полицейски, митнически или други правоприлагащи органи, оправомощени да откриват, предотвратяват и разследват престъпления или престъпна дейност; в агенции и звена, занимаващи се с въпроси на националната сигурност; в структури на държавни органи оторизирани да извършват контролни функции и контролни лаборатории на ИАОС, БАБХ, ИАЛ и др.
Наред с фундаменталните знания по основните дялове на химичната наука: неорганична химия, органична химия, аналитична химия и физикохимия, студентите получават задълбочена теоретична и практическа подготовка, включваща широк спектър от класически и инструментални методи за анализ прилагани в криминалистичните лаборатории, както и базова юридическа подготовка.
Обучаващите се по програма за образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ с квалификация „Химик – криминалистична химия” се подготвят за следните дейности, като специалисти с ключова роля в разкриването и предотвратяването на престъпления:
- Работа в химически аналитични лаборатории с криминалистична насоченост;
- Планиране и осъществяване на дейностите свързани със събиране, съхранение и подготовка на проби за анализ;
- Прилагане и развиване на аналитични методи за изпитване на материали и вещества, имащи отношение към разследването на престъпления;
- Научно-приложни изследвания в сферата на химичния анализ на опасни вещества;
- Обработка на аналитична информация, валидиране и верифициране на методи;
- Изпълнение на процедури за получаване, разширяване и поддържане на акредитация на лаборатории.
Мотивираните студенти имат възможност да получат стипендии за обучение или практика в университети в чужбина, по програма Еразъм+.
Успешно завършилите могат да продължат обучението си по обявените магистърски програми във факултета, както и в друго висше училище у нас или в чужбина.