уеб достъпен сайт български език английски език

МУПД23-ФТФ-019

Проект МУПД-ФТФ-019 „Съвременни подходи и решения за успешна дигитална трансформация: Технологичен аспект“

„Съвременни подходи и решения за успешна дигитална трансформация: Технологичен аспект“ е двугодишен проект, финансиран от Фонда за научни изследвания към ПУ „Паисий Хилендарски”.

Основна цел на Проекта:

Основна цел на Проекта е на базата на системно проучване на подходите за диги­тална трансформация в нематериалната сфера да бъдат изведени типични реализационни предизвикателства и проблеми при въвеждане на съвременни цифрови технологии. В допълнение ще бъдат предложени и експеримен­ти­рани решения, за преодоляването на имплементационни проблеми, с които се сблъскват различни фирми и институции в процеса на осъществяване на дигиталната трансформация. За избрани решения ще бъдат предложени и експериментирани съответни софтуерни прототипи и инструменти.

Очаквани резултати:

Основни резултати на Проекта са систематизиране на най-значителните реализационни предизвикателства и проблеми при дигитална трансформация и предлагане и експериментиране на решения за тяхното преодоляване.

На основата на широкомащабно системно проучване на подходите за дигитална трансформация в нематериалната сфера ще бъдат постигнати следните научни и научно-приложни резултати:

  • проведен анализ на факторите, които налагат дигитална трансформация в области от нематериалната сфера;
  • проведен анализ на подходи и технологични решения за дигитална трансформация в избрани области от нематериалната сфера;
  • проучени конкретни примери за успех/неуспех при осъществяване на дигитална трансформация в различни области от нематериалната сфера;
  • избрани целеви параметри за провеждане на по-задълбочени проучвания;
  • систематизирани основни реализационни предизвикателства и проблеми за избраните целеви параметри при въвеждане на съвременни цифрови технологии;
  • проучени съвременните средства за разработване на решения за дигитална трансформация на процеси в области от нематериалната сфера;
  • проектиране и разработване на прототипи на инструменти за подпомагане на дигиталната трансформация в области от нематериалната сфера;
  • проведени експерименти с разработените прототипи на инструменти.

Измерими резултати на планираното изследване са анализи и обзори по проектната тематика, проектирани и разработени прототипи на софтуерни инструменти, научни публикации, финансови и научни отчети (след приключване на 1-ви и 2-ри етап), доклади на национални и международни научни конференции, обсъждания на университетски семинари.

Основен научен принос на Проекта е систематизирането на съвременните подходи и решения за дигитална трансформация, които спомагат за  рационализиране на бизнес операциите, повишаване на ефективността, намаляване на разходите и подобряване на работата между съответните заинтересовани страни (напр. подходи за бързо внедряване на дигитални решения, средства за провеждане на тестове в реални сценарии, подобрена сигурност и защита от кибератаки, оптимизиране на миграцията в облака, улесняване на интеграцията между различни системи).

Планират се и значими научно-приложни приноси. В рамките на Проекта ще бъдат предложени и проектирани прототипи на софтуерни средства, които позволяват отстраняване на проблемите при интеграция на различни локални или облачни системи (напр. чрез използване на съвременни архитектури и технологии за обмен на данни по интернет – API, уеб услуги, протоколи за достъп и формати на данни) или при разработване и въвеждане на дигитални инструменти.

Получените научни и научно-приложни резултати ще имат практическо приложение в избрани области от нематериалната сфера и ще бъдат апробирани в реални фирми и/или институции. При проведените съответни експерименти ще бъде анализирана приложимостта на предложените инструменти за подпомагане на дигиталната трансформация за реалното им внедряване в практиката.

С цел популяризиране и разпространение на проектни резултати ще бъдат подготвени повече от 5 научни публикации. Основните проектни резултати ще бъдат докладвани на национални и международни научни форуми и университетски семинари.

В частност ще бъдат въведени интелигентни софтуерни решения в институционалната информационна инфраструктура за автоматизация на труда на университетските преподаватели при подготовка и провеждане на е-обучение.

Публикации:

Постигнатите до момента проекти резултати са оформени в 5 доклада и представени на научни конференции в страната и чужбина.

 

 

Последна промяна на 18 Ноември 2023
ПУ лого

ПУ "Паисий Хилендарски"

Ректорат, ул. "Цар Асен" 24

Централа: 032/261 261

Технически проблеми (български оператори): 0 700 20 008

Технически проблеми (чуждестранни оператори): +359 882 282 252

БУЛСТАТ: 000455457

PIC: 999848259

2020 - 2025 © Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", Университетски информационен център, webmaster@uni-plovdiv.bg
скрол