В рамките на новия програмен период в ЕС от 2014 до 2020 г. България за първи път ще има достъп до средства от структурните и инвестиционни фондове на Общността за научни изследвания и технологична модернизация на изследователската инфраструктура, подпомагане на връзката на висшето и училищното образование с пазара на труда, на образователната интеграция и ученето през целия живот в самостоятелна оперативна програма – “Наука и образование за интелигентен растеж” (ОП НОИР).
Оперативна програма НОИР е поверена на Министерството на образованието и науката (МОН), а общият й бюджет възлиза на 1.37 млрд.лв. (европейско и национално финансиране).
Основни цели на Оперативната програма, в контекста на стратегията „Европа 2020“ са:
- Повишаване на инвестициите за наука и научни изследвания до 1.5% от БВП;
- Намаляване процента на преждевременно напусналите училище под 11%;
- Увеличаване на процента на завършилите висше образование до 36% от хората между 30 и 34 годишна възраст;
Програмата е единствената за следващия програмен период, която е с мултифондово финансиране от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд.
Оперативна програма НОИР ползва 4 приоритетни оси за постигане на набелязаните цели:
Приоритетна ос № 1 - Научни изследвания и технологично развитие;
Първата приоритетна ос има бюджет от близо 545,8 млн. лв., средства от Европейския фонд за регионално развитие. Сред приоритетите, които са заложени тук, е повишаването на качеството на научните изследвания и развитието на иновациите. Националната цел е да се постигне устойчив растеж на България, а той изисква целенасочени инвестиции в приоритетни за страната научни направления, квалифицирани изследователи и изобретатели и атрактивна научна среда.
Инвестиционен приоритет № 1 на приоритетната ос включва:
Инвестиционен приоритет № 2 на приоритетната ос включва:
- Стратегически и приложни изследвания;
- Достъп до технологични платформи;
Значителна част от средствата по ПО 1 се очаква да бъдат инвестирани за развитие на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност като основни средища за провеждане на висококачествени научни изследвания и иновации в областите на ИСИС, и като допълваща инвестиция в изпълнение на националната цел за 1,5 % от БВП, вложени в научна и развойна дейност.
Част от средствата по ПО 1 ще бъдат инвестирани в научно-изследователска инфраструктура от регионално и национално значение, за подпомагане на модернизацията на висшите училища и научните организации в приоритетните области на ИСИС, в съответствие с подприоритет 5.2. Повишаване качеството и ефективността на научните изследвания и иновациите (област на въздействие „Изграждане на научна и иновационна инфраструктура”) от Националната програма за развитие (НПР) „България 2020”.
Част от средствата по ПО 1 ще бъдат инвестирани в мерки за развитие на капацитета за приложни изследвания и иновации в приоритетните направления на ИСИС, чрез подкрепа на специализацията на изследователите в областите на ИСИС и на включването им европейското изследователско пространство.
Приоритетна ос № 2 - Образование и учене през целия живот;
Втората основна приоритетна ос е с бюджет от близо 504,6 млн. лв. Средствата са от Европейския социален фонд. Тя е свързана с другата водеща цел на новата оперативна програма - да се подобри достъпа до висше образование и да се увеличи делът на завършилите висше образование между 30-34 годишните до 36%. Предвиждат се стимули за мотивиране на младите хора да завършат висше образование (стипендии, студентско кредитиране), като особено внимание ще бъде отделено на студентите със специални постижения в науката, инженерно-техническите дейности, иновациите и предприемачеството, изкуството, културата и спорта.
Инвестиционен приоритет № 1
- Качество на училищното образование;
Инвестиционен приоритет № 2
- Достъп до и качество на висшето образование;
Инвестиционен приоритет № 3
Инвестиционен приоритет № 4
- Професионално образование и връзка с пазара на труда;
Инвестиционен приоритет № 5:
- Допълващи хоризонтални дейности – информационни и комуникационни технологии;
Приоритетна ос № 3 - Образователна среда за активно социално приобщаване
Третата основна приоритетна ос ще инвестира, чрез Европейския социален фонд, общо 266,2 млн. лв. за активно приобщаване и за социално-икономическа интеграция. По тази приоритетна ос се цели изграждане на образователна среда, насърчаваща разгръщането на потенциала на всяко дете и ученик за личностно развитие, както и успешна реализация и социализация. Тя залага и на ефективната интеграция в образователната система на деца, ученици и младежи от етническите малцинства и от други уязвими групи. Със средствата от тази ос се цели по-високо качество и по-добър достъп до образование, чрез създаване на подкрепяща среда за образование на деца и ученици със специални образователни потребности.
Инвестиционен приоритет № 1
Инвестиционен приоритет № 2
- Социално-икономическа интеграция;
Приоритетна ос № 4 - Техническа помощ
Подкрепа на управляващия орган и бенефициентите;
Полезни връзки: