уеб достъпен сайт български език английски език

Традиции, посоки, предизвикателства

През периода 19 - 21 октомври 2012 г. Филиалът на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" в Смолян бе организатор и домакин на юбилейната национална научна конференция с международно участие на тема: „Традиции, посоки, предизвикателства". Конференцията бе посветена на 50-годишнината от създаването на единствената по рода си държавна образователна и научна институция за специалисти с висше образование в Средните Родопи и стана повод и място за среща на повече от 190 учени от страната и чужбина, работещи в различни области. Това бяха езиковеди, литературоведи, педагози, психолози, биолози, медици, химици, антрополози, агрономи, икономисти, географи, демографи, математици, информатици и други, които представиха и дискутираха най-новите си постижения в сферата на науката.

Във форума взеха участие известни специалисти и изследователи от университети и висши училища в Полша, Гърция, Турция, Сърбия, Косово. Гости на научния форум бяха проф. Феликс Чижевски, директор на Института по славянско езикознание към Университета „Мария Склодовска-Кюри", Люблин - Полша, проф. Петър Сотиров от същия университет, проф. Евангелия Томадаки и д-р Христина Марку от Демокритовия университет в Комотини - Гърция, проф. Хилми Ибар, проф. Али Йобек и други колеги от Тракийския университет в Одрин - Турция, изследователи и преподаватели от университета в Прищина - Косово, и от учителския факултет в гр. Ужице, Сърбия, и др.

Участието в конференцията на представители на българската академична общност също бе значимо. Освен от Пловдивския университет, присъстваха много преподаватели и учени от Софийския, Великотърновския и Югозападния университет, както и от Техническия университет в София, Тракийския университет в Стара Загора, Нов български университет и други. Сериозно бе присъствието на учени от различни институти на Българската академия на науките.

През първия ден от конференцията - 19 октомври, бяха представени два пленарни доклада. Ректорът на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" - доц. д-р Запрян Козлуджов, заинтригува аудиторията в Зала 1 на Родопския драматичен театър с доклада си на тема „Бит, битие и наративни стратегии в цикъла разкази „Родихме се змейове" на Йордан Вълчев."

Другият пленарен доклад бе на член-кореспондент, проф. дмн Йордан Йорданов - известен български антрополог и дългогодишен директор на Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН. Той запозна аудиторията с методите за възстановяване на главата по костните останки от черепа и постигнатите в това направление резултати за България.

Вторият ден от конференцията - 20 октомври, започна с пленарния доклад на проф. дфн Никола Балабанов. Увлекателно и съдържателно той говори за предизвикателствата пред образованието по стръмнините на XXI век.

Научната програма на конференцията продължи със заседания в 9 научни секции, работещи по три направления: Хуманитарни науки; Природни науки, математика и информатика; Икономика и туризъм, където бяха представени около 190 научни разработки.

Най-мащабно бе участието в работата на секция „Природни и аграрни науки. Медицина", където взеха участие директорът на Филиала доц. д-р Евгения Иванова, заместник-директорът по учебна и научна дейност във Филиала - доц. д-р Теодора Стайкова, деканът на Химическия факултет доц. д-р Илиан Иванов, ръководителят на катедра „Биология на развитието" (една от първите катедри на Пловдивския университет, създадена през 1961 г.), доц. д-р Емилия Дамянова, водещи изследователи от институтите по микробиология и по експериментална морфология, патология и антропология на БАН, много медици, биолози, химици и експерти в областта на аграрните науки.

Третият ден от научната конференция продължи с кръгла маса на тема: "Образование - наука - бизнес", ръководена от доц. д-р Нина Герджикова. На този дискусионен форум бяха споделени добри практики, коментирани бяха постижения и предизвикателства при изграждането на висококвалифицирани кадри с висше образование, обсъдени бяха много проблеми, свързани с обучението на младите хора и тяхната реализация в България, както и с трудностите пред академичната и научната общност в България след присъединяването на страната ни в Европейския съюз и на фона на икономическата криза.

По време на конференцията съпътстващи бяха множество дейности, организирани от община Смолян и посветени на 100-годишнината от Балканската война и освобождението на Родопите.

Участниците в конференцията имаха възможността след приключване на докладите и дискусиите да присъстват на релаксиращ сеанс в Планетариума на Смолян.

Участниците в конференцията „Традиции, посоки, предизвикателства", посветена на 50-годишния юбилей на Филиала на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" в Смолян отнесоха със себе си прекрасни впечатления от красивата есен, звездите и магическата музика на Родопите, както и удовлетворение от значими срещи и споделен изследователски опит.

Одобрил: Гл. ас. д-р Силвия Младенова - научен секретар на конференцията; Последна промяна на 17 Април 2021
ПУ лого

ПУ "Паисий Хилендарски"

Ректорат, ул. "Цар Асен" 24

Централа: 032/261 261

Технически проблеми (български оператори): 0 700 20 008

Технически проблеми (чуждестранни оператори): +359 882 282 252

БУЛСТАТ: 000455457

PIC: 999848259

2020 - 2024 © Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", Университетски информационен център, webmaster@uni-plovdiv.bg
скрол