уеб достъпен сайт български език английски език
  1. Начало
  2. »
  3. Наука
  4. »
  5. Програми и проекти
  6. »
  7. Програми за териториално сътрудничество 2014-2020
  8. »
  9. Програма за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2014-2020

Програма за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2014-2020

Програмната територия включва регионите от ниво 3 по NUTS разположени на границата между двете партниращи държави: (областите) Видин, Враца, Монтана, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра, Добрич за територията на Република България и регионите от ниво 3 по NUTS: Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Кълъраш, Констанца за територията на Румъния.

Бюджет от 258.4 милиона евро (215.7 от Европейския фонд за регионално развитие) ще бъде ориентиран към подобрение на граничния регион, чрез съвместни проекти с трансгранично въздействие. Управляващият орган от Румъния (Министерство на регионалното развитие и публична администрация), Националният партниращ орган (Министерство на регионалното развитие и благоустройството) и Съвместеният секретариат в Кълъраш (в рамките на Регионалния офис за трансгранично сътрудничество Кълъраш за границата Румъния-България) подготвят стартирането на бъдещите покани за проектни предложения.

Програмата ще функционира чрез пет приоритетни оси в подкрепа за посочените тематични цели и приоритетна ос „Техническа помощ“. Дефинирани са общо седем специфични цели по петте основни приоритета и една специфична цел за приоритетна ос „Техническата помощ“:

  • Приоритетна ос 1: Добре свързан регион;

Специфична цел 1.1: Подкрепа за планирането, разработването и координирането на трансгранични транспортни системи за подобряване връзките с TEN-T транспортната мрежа.

Специфична цел 1.2: Повишаване на нивото на координация по отношение на транспортната безопасност.

  • Приоритетна ос 2: Зелен регион;

Специфична цел 2.1: Подобряване на опазването и устойчивото използване на природното наследство, ресурсите и културното наследство.

Специфична цел 2.2: Засилване на устойчивото управление на екосистемите в трансграничния регион.

  • Приоритетна ос 3: Безопасен регион;

Специфична цел 3.1: Подобряване на съвместното управление на риска в трансграничния регион.

  • Приоритетна ос 4: Квалифициран и приобщаващ регион;

Специфична цел 4.1: Създаване на интегриран трансграничен регион по отношение на заетостта и мобилността на работната сила.

  • Приоритетна ос 5: Ефикасен регион;

Специфична цел 5.1: Увеличаване на капацитета за сътрудничеството и ефективността на публичните институции в контекста на трансграничния регион.

  • Приоритетна ос 6: Техническа помощ;

Специфична цел 6.1: Ефективно и ефикасно изпълнение на програмата.

За да постигне определените цели, програмата ще финансира три типа дейности: меки мерки, инвестиционни дейности и интегрирани дейности, обособени към всяка една от специфичните цели.

Целевите групи и основните типове бенефициенти са широкоспектърни от национални, регионални и местни власти до публични организации, което е предпоставка за повишаване на знанията и усвояването на добри практики от българските организации, с цел усъвършенстване на провежданите от тях регионални и местни политики за развитие.

Полезни връзки:

 

 

Последна промяна на 28 Януари 2016
ПУ лого

ПУ "Паисий Хилендарски"

Ректорат, ул. "Цар Асен" 24

Централа: 032/261 261

Технически проблеми (български оператори): 0 700 20 008

Технически проблеми (чуждестранни оператори): +359 882 282 252

БУЛСТАТ: 000455457

PIC: 999848259

скрол