3. Събития
  5. Премиера на новия роман на Екатерина Костова, която е и новият „доктор хонорис кауза на в-к „Пловдивски университет“

На 31 май от 18 часа в 6. аудитория на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще се състои премиерата на историческото фентъзи „Време. Кръв. Пясък“ на Екатерина Костова. Тя е новият „доктор хонорис кауза на вестник „Пловдивски университет“, а тържествената церемония ще предшества представянето на книгата.

От 1998 г. датира традицията един писател (предимно възпитаници на ПУ) да се избира за „доктор хонорис кауза на вестник „Пловдивски университет“. Той произнася и академично слово, посветено на литературата. Досега с това почетно звание са удостоени Христо Карастоянов, Иван Вълев, Гриша Трифонов, Валери Станков, Красимир Йорданов, Антон Баев, Александър Секулов, Емил Милев, Петър Краевски, Румен Денев, Веселин Стоянов, Георги Янев, Иван Митев. Има и двама чуждестранни членове на тази престижна колегия – канадската поетеса Клодин Бертран и грузинският поет Роберт Месхи.

Екатерина Костова е автор на седем книги с проза и поезия. Работила е като журналист – водещ на предавания и новинар, документалист и сторителър за трите национални телевизии: БНТ, БТВ, Нова, както и за по-бутиковите телевизии РЕ-ТВ и БиАйТелевизия. Била е радио журналист в Дарик Пловдив и БНР-Радио Пловдив. Автор на блога F2F TV. В момента е продуцент на сутрешния блок „Добро утро, Европа“ на Euronews Bulgaria.

Романът „Време. Кръв. Пясък“, издаден с помощта на финансираната от Министерството на културата Програма за подкрепа на творчески проекти в областта на литературата, ще бъде представен от  писателя и журналист Красимир Димовски, който е и негов редактор. Екатерина Костова и Красимир Димовски са възпитаници на Пловдивския университет, а Костова е започнала журналистическия си път именно от академичния вестник.

Във „Време. Кръв. Пясък“ един мъж от Черноморец – Никола Зеков – се събужда на плажа в чужда държава и друг век. Така се пренасяме в Испания през 1936 година – началото на Гражданската война, в което политическите страсти бързо се трансформират в обществени и противопоставянето се завихря като циклон, чиято кървава фуния за 3 години смила милиони хора и десетки градове.

Какво се случва с българина от 21. век в една война, за която той е чувал съвсем малко?

В новото историческо фентъзи Никола от Черноморец ще седи на една маса с Хемингуей и ще участва в тайна операция с него, ще вдъхне кураж на Джордж Оруел, ще попадне сред българи от интернационалните бригади, ще бъде санитар в болница, охрана при специална мисия, диверсант, войник на фронта, пациент след важна битка край Мадрид, помощник на бременна жена, рибар. Ще се стресне от патоса на времето, ще се влюби от пръв поглед, ще погледне смъртта в очите неведнъж, ще бъде приятел, ще бъде баща.

Kога чуждата война става твоя лична, какво значи да търсиш враг сред своите, кой ръководи страха, защо обратното на смъртта не е живот, а любов – все въпроси, до чиито отговори героят от романа стига през събития и срещи в Мурсия, Валенсия, Барселона и Аликанте – там, където последно пада Републиката и свършва войната.

„Време. Кръв. Пясък“ е посветен на проф. Светлозар Игов. „Провокацията за темата дойде именно от него. Негова е идеята да включа и някои от персонажите, които не са измислени герои, а са реални хора – Хемингуей, Джордж Оруел. Техният живот също е свързан с Испания и с Гражданската война“, казва в аванс Екатерина Костова, а между кориците на романа се разказва подробно.

Последна промяна на 2024-05-28 11:54:26