3. Събития
  5. Над 50 участници събира филологическа конференция в Пловдив

Над 50 участници събира филологическа конференция в Пловдив

Форумът е посветен на 120-годишнината от рождението на Атанас Далчев

Дванадесет и шеста поред национална научна конференция за студенти и докторанти под надслов „Книгите, животът и светът“, посветена на 120-та годишнина от рождението на Атанас Далчев, ще бъде открита в четвъртък, 16 май, от 10.00 часа в 6-а аудитория на Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“. Организират я Филологическият факултет в ПУ и Лингвистичният клуб „Проф. Борис Симеонов“. Участие в нея са заявили над 50 докладчици от различни висши училища и институти: ПУ „Паисий Хилендарски“, СУ „Св. Климент Охридски“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, ШУ „Епископ Константин Преславски“, МУ „Проф. д-р П. Стоянов“ – Варна, Институт по литература при БАН и др.

Заседанията ще бъдат проведени в две секции – по езикознание и литературознание. В края на първия конферентен ден ще се състои среща разговор с поетесата Мария Донева от 18:00 часа в библиотеката на Ректората на ПУ.

Закриването на форума и награждаването на отличилите се участници е предвидено за 17 май от 16:00 часа в 6-а аудитория. За първи път в Секцията по литературознание ще бъде присъдена специална награда за дебют на името на д-р Сирма Данова, чието творческо присъствие ще остане неизменна част от историята на този научен форум. Ще бъде представен и поредния шести брой от годишника „Verba iuvenium“, включващ най-добрите текстове от предходното издание на научната конференция. Съставители на тома са доц. д-р Красимира Чакърова и проф. д.ф.н. Татяна Ичевска.

Националната конференция за студенти и докторанти е сред водещите събития в съвременната ни хуманитаристика, посочват наблюдатели на проявата.

Програмата на научния форум можете да видите тук:

Последна промяна на 2024-05-16 10:49:59