3. Събития
  5. ПЕРИМЕД и Центърът по Технологии на ПУ организират конференция на тема: „Биотехнологиите за персонализирана медицина“

Центърът по компетентност „Персонализирана иновативна медицина“ (ПЕРИМЕД) и Центърът по Технологии на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ организират конференция на тема: „Биотехнологиите за персонализирана медицина“.

Форумът е двудневен и ще се проведе от 31 октомври до 1 ноември 2023 г. Целта е да се представят ключовите научни постижения, постигнати при изпълнение на научната програма на Центъра по Компетентност ПЕРИМЕД в периода март 2018 г. – ноември 2023 г. Фокусът е върху молекулярни биотехнологии, нови биоматериали, имунопрепарати, биосензори и природни и модифицирани биологично-активни субстанции в полза за здравето на човека, обясниха организаторите.

На конференцията ще бъдат изнесени доклади от проф. Пиер Монсан от Университета в Тулуза - Франция, проф Лу Гортън и проф. Сергей Шлеев от Университета в Малмьо - Швеция, д-р Шарам Лавасани от Университета в Лунд - Швеция и проф. Маргарита Стойчева от Университета в Ню Мексико.

Ключови лектори ще са и учени от петте пакета на Центъра по Компетентност ПЕРИМЕД, които работят в създадените лаборатории на територията на ПУ „Паисий Хилендарски“, партньор по проекта.

Центърът по компетентност ПЕРИМЕД е създаден при сътрудничеството на три водещи научни институции в България като: Медицински Университет – Пловдив, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Институт по минералогия и кристалография при БАН, по проект BG05M20P001-1.002-0005-C03, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2023 г. Пет от общо 8-те новоизградени лаборатории към Центъра се намират в специално реконструираната сграда на Центъра по технологии към ПУ „Паисий Хилендарски“.

Научните изследвания в тези лаборатории са обединени от целта за създаване на нови и иновативни решения в областта на молекулярните биотехнологии и новите биоматериали и биосензори. В лабораториите са внедрени модерни технологии и методологии за предклинични изследвания на природни биологични вещества, лекарствени компоненти и биопродукти, методология за получаване на молекулярни мутанти на гени на ензими, използвани при синтезни реакции на биологично-активни вещества и биоматериали, имунобиопрепарати и биосензори за бърза диагностика на различни заболявания. Предстои тяхното създаване и регистрация като крайни продукти и представянето им за одобрение за приложение.

Резултатите от проведените задълбочени изследвания са публикувани в над 25 научни публикации в реномирани международни научни списания.

Ключов момент в научната програма е регистрацията на три патента и подадените допълнително още три заявки за регистриране на патенти, които ще бъдат добра основа при осъществяването на процеса на комерсиализация на научните процеси. Учените от Центъра по компетентност ПЕРИМЕД са стартирали и сътрудничество с водещи фирми в България на базата на сключени договори за съвместна дейност.

Последна промяна на 2023-10-27 16:06:18