3. Събития
  5. Откриване на нова магистърската програма по медицинска физика на английски език

Откриване на нова магистърската програма по медицинска физика на английски език

Откриване на нова магистърската програма по медицинска физика на английски език - Съобщение.

Софийски Университет „Климент Охридски“

Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“

Откриване на нова магистърската програма

по Медицинска физика на английски език

На 21.10.2022 г. от 14:30 часа на адрес: гр. София, бул. „Джеймс Баучер“ 5, зала А315 ще се състои официалното отркиване на учебната година за първия випуск студенти от магистърската програма по Медицинска физика на английски език.

Магистърската програма е осъществена с подкрепата на проект BG05M2OP001-2.016-0018 „МОДЕРН-А: МОДЕРНизация в партньорство чрез дигитализация на Академичната eкосистема“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в частта й за модернизация за висшето образование, съфинансирана от ЕС чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Тя е съвместна програма на СУ „Климент Охридски“, гр. София, и ПУ „Паисий Хилендарски“, гр. Пловдив. Партньор на проекта е Българска стопанска камера.

Медицинските физици са специалисти с образование и специализирано обучение за концепциите и техниките за приложение на физиката в медицината. Медицинските физици работят в клиника, академична или научно-изследователска институция.

През 2008 г. професионалното  направление "Медицински физик“  е включено в в Международната стандартна класификация на професиите, ISCO-08 в две подгрупи: “Специалисти по природни и технически науки”  и “Специалисти в здравеопазването”.

При разработването на новата магистърска програма по Медицинска физика на английски език в Министерството на труда и социалната политика беше внесено и одобрено предложение за вписване в Националния класификатор на професиите и длъжностите – 2011 г. на две нови длъжности – „физик, медицинска физика“ и „физик, експерт по медицинска физика“. Първата от тях отговаря на Образователно-квалификационната степен „Магистър“ по медицинска физика, която ще придобият студентите, които ще се дипломират по новата магистърската програма. Тази длъжност може да бъде заемана и от завършилите сходните магистърски програми на български език, водени в двата универистета – СУ „Климент Охридски“ и ПУ „Паисий Хилендарски“.

От Съвета на магистърската програма

по Медицинска физика на английски език