3. Събития
  5. Международен фестивал на поезията „Орфей – Пловдив“ (12 – 14 май)

Международен фестивал на поезията „Орфей – Пловдив“ (12 – 14 май)

Откриването на Международния фестивал на поезията „Орфей – Пловдив“ 2022 е на 12 май от 18 часа в Малката базилика с представяне на гостите и поетическо четене на роден език и в превод на български. В петото издание на фестивала участват поети от 9 държави: Атаол Бехрамоглу (Турция), Хосе Барионуево (Испания), Шота Яташвили (Грузия), Джузепе Наполитано (Италия), Пуджа Приямвада (Индия), Вячеслав Куприянов (Русия), Нева Лукич (Хърватия), Даниела Андоновска Трайковска и Борче Панов (Северна Македония, Гергана Златкова и Тильо Тилев (България).

Техните творби и кратки биографични данни може да прочетете на роден език и в превод на английски и на български на сайта на фестивала www.orpheus-plovdiv.eu.

Втората вечер – 13 май (петък, 18 часа), отново в Малката базилика е церемонията по награждаването на тазгодишните лауреати на фестивала.

Писателският форум, в който участници във фестивала ще дискутират с ученици и студенти фигурата на Орфей и изкуството на поезията, ще се проведе на 13 май от 10.30 ч. също в Малката базилика.

Двете мултиезични книги – поезия и есеистика, от тазгодишното пето издание на Международния фестивал на поезията „Орфей – Пловдив“ 2022 излязоха от печат и ще бъдат раздавани безплатно по време на откриващата церемония на 12 май, четвъртък, от 18 часа в Малката базилика на Пловдив.

Първата от книгите представя поезията на 11 автори от 9 държави – на роден език и в преводи на български и на английски. Втората съдържа есета на участници във фестивала на тема „Фигурата на Орфей – между мита и мига“ – и представя творбите на английски и на български.

Наградите са:

Голямата награда „Орфей“ – за изключителни достижения в поезията;

Награда „Орфей“ – за цялостно представяне;

Награда „Лирата на Орфей“ – за най-добро стихотворение от четенията;

Награда „Евридика“ – за най-добро любовно стихотворение;

Награда „По следите на Орфей“ – за най-добро есе от писателския форум.

Заповядайте! Входът е безплатен.

Одобрил: Доц. д-р Надя Чернева; Последна промяна на 2022-05-10 14:07:12