- Начало
- »
- Прием
- »
- Кандидатстудентска кампания 2024 г.
- »
- Характеристика на специалности
- »
- Химически факултет
- »
- Зелена химия и екоикономика
Зелена химия и екоикономика
Професионално направление: Химически науки
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: химик, експерт по екоикономика
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Специалността „Зелена химия и екоикономика ” се реализира съвместно с Факултета по икономически и социални науки. Това е инициатива на Химическия факултет, мотивирана от актуалните политики за опазване на околната среда и преструктурирането на европейското икономическо пространство в парадигмата на т. нар. „Зелен преход“. Учебният план на специалността е изграден върху разбирането, че от критична важност за успешната реализация на тези политики са както експертните познания в областите на химията и икономиката, така и ефективната комуникация между двете научни области. Оттук следва и необходимостта от специалисти с интердисциплинарна подготовка, способни да преодолеят разломите между екоикономическите цели и технологичните възможности за постигането им. Обучението в бакалавърската програма предлага необходимата междудисциплинарна подготовка, обединяваща фундаментални знания и умения в областта на химията и съвременни научни знания и умения по икономика, необходими за ефективна реализация на политиките за Зелен преход към нисковъглеродна икономика и чиста околна среда.
Обучаемите по специалността се подготвят за извършване на следните дейности у нас и в чужбина:
- проектиране и прилагане на икономически стратегии в производствени предприятия от различни области (металургия, битова химия, хранителна химия, строителна химия, фармация, козметика, медицински изделия и др.), с оглед ефективно използване на природните ресурси и постигане на целите за нисковъглеродна, енергоефективна и щадяща околната среда икономика;
- прилагане на техники за предлагане и взeмане на основни решения в производствената и търговската дейност;
- управление и обслужване на производствената дейност в химични, фармацевтични, биотехнологични, хранително-вкусови, металургични и други производства;
- разработване на икономически анализи, диагностика и стратегии;
- научно-приложни изследвания в областта на химията, фармацевтиката, биотехнологиите, нанотехнологиите, екологията и реализация на иновации.
Завършилите образователно-квалификационната степен „бакалавър“ могат да продължат обучението си по обявените магистърски програми в Химическия факултет или във Факултета по икономически и социални науки, както и във всяко друго висше училище.