5. Конференция на Българската национална гайдарска асоциация

Конференция на Българската национална гайдарска асоциация

Втората международна конференция на Българската национална гайдарска асоциация се проведе под наслов "Гайдари и гайди – връзката между човек и инструмент".

Конференцията се състоя на 8, 9 и 10 ноември, като първия ден участниците имаха възможността да присъстват на вечерен концерт в Хаджи Алековата къща („Галерия-музей „Филипополис“) и да чуят на живо изпълнения на Петър Янев, Веселин Козарев и гайдарски състав "Родопчани", както и д-р Иван Георгиев и инструментална група.

Видео от вечерния концерт.

Втория ден, в залата на Учебен театър ПУ, конференцията откри проф. д.п.н. Румяна Танкова – заместник-ректор на Пловдивския университет. Лекторите представиха доклади на теми: „Изработката и функционирането на народните инструменти през призмата на приложната етномузикология“ (лектор – доц. д-р Мануела Бончева), „Някои аспекти от дистанционното обучение по гайда“ (лектор – д-р Иван Георгиев), „Орнаменти в новаторския гайдарски стил“ (лектор – Росен Иванов), „Техническа изработка на джура гайда – в съвремието и в миналото“ (лектор – Николай Андонов), „Родопски гайдари – Георги Марков, Дафо Трендафилов, Анастас Караиванов“ (лектор – Петър Янев). Изнесени бяха доклади от чуждестранните лектори Dr. George-Perikles Schinas, Athanasios Ouzounis и Dr. Duncan Menzies, които през третия ден от конференцията проведоха уъркшопи.

Одобрил: Веселина Балтова; Последна промяна на 2019-11-15 09:20:19