5. Опазване на демокрацията и националната сигурност по време на избори

Опазване на демокрацията и националната сигурност по време на избори

Катедра „Политически науки и национална сигурност“ на ПУ организира лекция-дискусия с участието на световноизвестния политически експерт и консултант Дан Шомон, както и с Орен Елимелих, който участва активно в разработването на учебни програми по национална сигурност и е консултант на правителството на Израел.

Събитието предизвика огромен интерес и се състоя в присъствието на студенти, докторанти, представители на съда, прокуратурата, местната власт и адвокати. Деканът на Факултета по икономически и социални науки, проф. д-р Станимир Кабаиванов, приветства гостите и даде начало на дискусията.

„Лицата с наложени санкции по закона „Магнитски“ и компаниите им са разследвани от Интерпол и Европол, а активностите им са спрени напълно. В САЩ ако те преследва ФБР или ЦРУ, не може да спечелиш.“ Това заяви американският политически експерт и консултант Дан Шомон по време на лекция в Пловдивския университет.

Дан Шомон сподели и за проведени срещи в България, в резултат на които се оформила представата, че „санкциите по закона „Магнитски“ могат да бъдат шанс за изграждане на нулева търпимост към корупцията“. Това ще подпомогне предстоящите избори, каза той. Според експерта законът „Магнитски“ гарантира правото на хората за достоен живот.

Относно въпроси за електронния вот в България, експертът по кибер сигурност Орен Елименех предупреди, че всяка технология може да бъде манипулирана. Затова трябва да има стриктен контрол, а правилният подход е – „вярвам, но ще проверя“. Според Дан Шомон пък електронното гласуване е по-трудно манипулируемо от хартиения вот.

„Изборите са един процес, за който трябва да се положи максимална грижа. Чрез използването на медиите за разпространяване на фалшиви новини се влияе целенасочено. Особено, ако не знаете за кого да гласувате“, алармира лекторът от Израел. Той обърна внимание върху факта, че колкото повече се инвестира в образование по кибер сигурност, толкова по-голяма е гаранцията за нормално бъдеще. „Хакването на данни е заплаха за всяка сфера - военно-отбранителна, индустриална. В Израел от 5 години кибер сигурността е най-важната от всички аспекти на националната сигурност. Става въпрос за защита на свободата и на живота ни. Надявам се с тази среща да мога да ви мотивирам в обучението ви“, каза Орен Елименех.

„Мисия на Пловдивския университет е да създава свободно мислещи и критически настроени млади хора. Присъствието на двамата лектори от световна величина е оценка за работата на колегите и сериозен ангажимент за бъдещо сътрудничество“, заяви зам.-ректорът доц. д-р Надя Чернева.

Одобрил: Веселина Балтова; Последна промяна на 2021-06-10 16:41:47